UZAY ZAMAN DA AŞK

0
54
views

UZAY ZAMAN DA AŞK

Schrödinger’in kedisi (1) miyavlarken, gökyüzüne baktı Ay Tenli kadın, Mavi gözlü Göğün börüsü sesleniverdi;

İki trilyon galaksi içinden seslerimiz yankılanır mı?

“ Şüpheyle bakma” diyerek devam etti Ay Tenli Kadın!

İki trilyon Galaksi geceleri gündüz gibi aydınlatmaya yeterli.

Senin gibi adaletle koruyucu Gökbörüler var mıdır Paralel Evrenlerin (2)

olduğu Galaksilerde?

Gökbörü , Ay Tenli kadınına konuştu :

– Elbette vardır. 40’ar, 40’ar yigitler bekler Tanrı dağlarında …

“Tanrı dağları” diye iç geçirdi Ay Tenli kadın sonra uzayın derinliklerinde yolculuk etmeye başladı.

Birden karşısına karanlık madde (3) çıktı.

Ürktü, korkusunu yenmeye çalışırken, Gökbörü yetişti imdadına.

Karanlık maddeyi Er gücüyle yok etti.

Gök gözlerini Ay Tenli kadınına dikerek “Son gece” şarkısını mırıldandı;

– Ben de istemem karanlıkta kalmanı Ay Tenli Kadınım!

“Sen de istemezsin karanlığı bilirim Ay?

 Ama özgür olmadan hiç aşk olur mu?

 Gün doğar mı? Ya da ay?

Bilirsin seni asla bırakamam

Karanlık gece ardında ulu dala şafağında

Ay yüzlümle el ele altın beşiktir yerim” ***

Ay Tenli kadın Gök gözlü börüsünün söylediği şarkıyı dinlerken yıldız kümesi ( 4 ) gibi gülümsedi.

Uzayın derinliklerinden kendilerine doğru saatte binlerce mil yol gelen Sirius A ve Sirius B yıldızlarını (5) gösterdi ve devam etti Gökbörü ;

– Asla ! Son gecemiz olmayacak uzay zamanda … Aşk yüce bir his, en çok bize yakıştı, tertemiz haliyle diyerek Ay tenli kadınını alnından öptü.

Bütün görsel izlenimler arasında, aşkın şekilleri gökyüzünün derinliklerinde yörünge halinde dönmekte, ilerlemekte, gerilemekte, akmakta, uçmakta, yüzmekte ve bükülmekte idi uzay zaman da.

– “Herhangi bir ağaç Dünya’da sıradan kabul edilir, ama başka bir galakside bulunabilse bir mucize oluverir” dediğim gün anlamanı umdum” dedi Ay tenli kadın .

Gök gözlü Gökbörüsü yanıt vermekte gecikmedi;

– “O zaman sıradan olmamak için birbirimizden hiç kopmamalıyız” deyiverdi.

– Evet Gök gözlüm, Umduğum gibi birlikte…

Böyle çağın yanlışları içinde aşkı bulabilmek gerçek bir sıradışılık…

Aşkımızın bir atom numarası olsaydı; zamanı ve mekanı aşabilecek sonsuzlukta olurdu. ” dedi Ay tenli kadın.

Uzay zamanda aşk devam edecek kadar güçlüydü, soluk mavi gezegen Dünya da olmasa da.

– Son –

Açıklamalar

(1) Schödinger ‘in kedisi :

Fizikçi Erwin Schrödinger, ortaya attığı Schrödinger kedi paradoksu, kuantum mekaniksel bir parçacığın iki farklı durumu aynı anda eşit olasılıkla taşıyabilme yeteneği, “İki halin üst üste gelmesi” makro dünyaya yansıtıldığında, içinden çıkılmaz bir sorun çıkıyor. Düşünce Deneyinde sağlıklı bir kediyi hava alabilen boş bir kutuya koyulur. Kutuda zehirli bir gaz olduğunu varsayalım. Bu gazın şişeden salınmasını kontrol eden mekanizma da bozunma yarı ömrü bir saat olan bir radyoaktif parçacık ile kontrol ediliyor olsun. Radyo aktif parçacığın doğasından ötürü davranışı yalnızca kuantum mekaniği ile ifade edebiliriz. Ayrıca kedinin davranışı da bu parçacığa bağlı olduğundan kedinin durumunu da kuantum mekaniği ile açıklamamız gerekir. Schrödinger ‘in iddiası şu bir saat sonunda bu kedinin canlı olma ve ölme olasılığı eşittir. Dalga fonksiyonu bozunma oldu ve kedi öldü veya bozunma olmadı kedi canlı şeklinde keskin hatlı bir fonksiyon değildir. Bu deneyde Erwin Schrödinger mikroskobik dünyanın fizik sorunsalını makroskopik dünyaya taşıyarak dalga fonksiyonun kedinin durumuna sadece 2 seçenek sunmadığını, kutunun kapağı açılmadan kedinin ölü ya da diri olup olmadığının bilinemeyeceğini savunur. Tabi ki bizler kedinin aynı anda ölü ve canlı olamayacağını biliriz. İşte Schrödinger’ in anlatmak istediği nokta budur. Dönemindeki dalga fonksiyonun teorik düşüncesinin gerçek hayatta olasılığı tartışılmalıdır: Bir kedi hem canlı hem ölü olabilir mi ki? ( fizikbilimi.gen.tr)

( 2) Paralel Evren kısaca nedir ?

Fizikçi Hugh Everett, bizim evrenimize benzeyen başka evrenlerin var olabileceği tezini ortaya atmıştır evrenler var olan her şeyi; bütün mekân, zaman, madde ve enerji ve bununla birlikte fizik kanunları ve fiziksel değişimleri kapsamaktadır. Bu evrenlere “Paralel Evrenler” ya da “alternatif evrenler” de denir. Bir sınıflandırmaya göre, çoklu evreni meydana getiren evrenler birbirine bağlıdır ve belirli fizik ve matematik kuralları ile tanımlanmış tek bir sistemin parçasıdır. Bu modelde evrenlerin ortak bir kökeni olduğu ve birbirleri ile ilişkide oldukları varsayılır. Spektrumun diğer ucundaki tamamen ayrı modelde ise tüm muhtemel dünyalar aynı anda, eşit gerçeklik düzeyinde var olmaktadır. “Modal Realizm” olarak bilinen bu görüş ilk olarak 1970’lerde felsefede ortaya çıkmıştır. 1990’larda fizik ve matematikçiler tarafından bilinen evrenin matematiksel bir formla sisteme denk olduğu ve matematiksel sistemlerdeki tüm sınıfların eşit düzeyde gerçek olduğu hipotezi ortaya atılmıştır. Birbirinden ayrı bu evrenler “Paralel Evrenler” ya da “Ruhani Evrenler” olarak da anılmaya başlanmıştır. Bazıları, bu evrenlerin bilinen evrenle bağlantılı veya alakalı olduğuna inanır; ancak bu ilişkilerin nasıl gerçekleştiği konusunda bir açıklama getirilmez. ( Science and Technology notes)

– Yani ; Sen hiç bir zaman yok olmayacaksın, başka bir evrende varlığın sürdürülebilir olacak düşüncesini de doğurur.

(3) Karanlık Madde

Işığın girmediği, olmadığı uzay da yer de denilebilir. Karanlık madde, kozmoloji ve astronomi ile ilgili gözlemleri açıklamak için öne sürülen bir madde türüdür. Karanlık madde parçacıkları, ışıkla etkileşmediği için doğrudan gözlemlenemez, ancak çevrelerinde sebep oldukları etkiler sayesinde varlıkları anlaşılabilir. Evrendeki toplam madde miktarının yaklaşık %84’ünün karanlık madde olduğu düşünülüyor. Karanlık maddeyi oluşturan parçacıkların niteliği, günümüzde hâlâ tartışma konusudur. Pek çok araştırma grubu, doğrudan ya da dolaylı yöntemlerle, karanlık madde parçacıklarını belirlemek için çalışıyor. (Tübitak )

*** Yaşru Müzik grubunun Son Gece şarkısının sözlerinden

(4) Yıldız Kümesi :

Galaksi çevresinde uydu gibi dolanan yıldız grupları. Yıldız Yıldız kümeleri, kütleçekim ile birbirine bağlı yıldız topluluklarıdırlar.

(5) Sirius yıldızı eski çağlardan beri Sümerler, Mısırlılar ve semavi dinler tarafından kutsal kabul edilir. Bilimsel olarak varlığı kanıtlanan Sirius yıldızı hakkında birçok gizemli bilgi mevcuttur. Şu makale okunulabilir.

https://www.aciksozgazetesi.com/sirius-yildizi-ve-turkler.html

Zeynep Han DİKMEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here