Ramazan Yazıları: Saadet Asrından Portreler-II

0
51
views

                 RAMAZAN YAZILARI: SAADET ASRINDAN PORTRELER-II-       

               “Bugünkü yazımızda Peygamber mescidini temizleyen Ümmü Mihcen(r.a) ‘ı kısaca tanıtmaya çalışacağız”  

Korona günlerinden önce malumunuz üzere ilçemizde organizasyonlar yapılıyordu. Vatandaşlarımız vakitleri ölçüsünde buralara iştirak ediyorlardı. Getirilen konuğun alanına göre her kesimden pek çok insan katılıyor, sohbetlerini yapıyor ve konuşmaları dinleyip istifade ediyorlardı. İlçemizde yapılan en son organizasyon 5 Mart 2020 Perşembe günü İlahiyatçı- Yazar Merhum Ömer Döngeloğlu’nun Bimder tarafından ilçemize getirilmesiyle gerçekleşmişti. Bu programların yapıldığı günün ertesinde okuldaki öğrencilerime programlar ile ilgili sorular sormaya gayret ederim. Çünkü yapılan hizmetler bugünün yetişkinleri kadar geleceği şekillendirecek olan öğrencilerimize yöneliktir. Böyle bir mevzuda öğrencimiz programa katılamadığını ama arkadaşlarından anlatılanları dinleme fırsatı bulduğunu söyledi. Özellikle Ümmü Mihcen ile ilgili kıssa dikkatini çekmişti. Zaten Ömer Döngeloğlu ’da evlatlarınıza Ümmü Mihcen ismini de koyun diye bir tavsiyede bulunmuştu. Bizde elimizden geldikçe Ümmü Mihcen’i tanımaya ve tanıtmaya çalışacağız.       

Ümmü Mihcen ’in Müslüman oluncaya kadarki hayatı hakkında hiçbir bilgi yoktur. Kaynaklardaki anlatımlardan zenci kökenli bir cariye olduğu ve yaşının ilerlemiş olduğuna dair bilgiler vardır. Hatta kaynaklara yansıması tek bir olay ile olmuştur. Ümmü Mihcen Mescid-i Nebeviyi düzenli olarak temizleyen bir kişiydi. Çünkü Allah’ın kendisini İslam nuru ile temizlediğini belirtiyor ve mescidi temizlemeyi bir görev sayıyordu. Bu işi ücret almadan Allah rızası için yapıyordu. Bir gün Ümmü Mihcen hastalandı. Hz. Peygamber(s.a.v) onu göremeyince nerede olduğunu sordu. Ashab ise onun hasta olduğunu söylediler. Bunun üzerine Resulullah onu ziyarete gitti. Ümmü Mihcen ‘in mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Ziyaret sonrası vefat edecek olursa bana haber edin buyurdu. Bu olayın üzerinden zaman geçti ve Ümmü Mihcen vefat etti. Sahabe cenazeyi hazırladıktan sonra Resulullah’ın yanına gittiler. Hz. Peygamber yatsı namazı sonrasında uyuyordu bunun üzerine rahatsız etmemek için uyandırmadılar. Gündüz cenazeyi defnettiler. Hz. Peygamber Ümmü Mihcen’i tekrar sorunca onun vefat ettiğini söylediler. Bunun üzerine Allah Resulü sahabeyi toplayıp cenaze namazını kıldırdı ve dua etti. İşte İslam tarihinde tek bir olay ile bugünlere kadar gelebilen Ümmü Mihcen ‘in kıssası bu. Şimdi işin hisse boyutuna gelelim.        

Hisse: Ümmü Mihcen ‘in yaşlı bir kadın olması her şeyden İslam’ın insana verdiği değerin boyutunu göstermektedir. İkinci önemli konu zenci bir cariye olmasıdır ki bu noktada Veda Hutbesinde de geçen beyazın siyaha üstünlüğü yoktur ve üstünlük yalnızca takvadadır esası vurgulanmaktadır. Evet, İslamiyet köleliği toplumsal şartlar nedeniyle yasaklamamıştır ama teşvik etmemiş hatta kölelik sisteminin zayıflaması için tedbirler almıştır. Üçüncü bir nokta Ümmü Mihcen konumunda bir kişi o günün toplumunda bugün toplumunda da pek dikkat çekmeyen bir kişiliktir. Hatta bugün semtimizde bu konumda birileri olsa çoğumuz görmezden gelir veya yolunu değiştirirdi. Allah onu az ama sürekli ameli ile önce Resulüne sonra da tüm ümmete fark ettirdi. Buradan şu sonuca da varabiliriz. Yürürken boş yürümeyin dünyanızdan ve etrafınızdakilerden haberiniz olsun. Dördüncü hisse ve son mevzumuz. Kimin hangi ameli ile cenneti kazandığını kimin hangi ameli ile cehennemine odun taşıdığını Allahtan başka kimse bilemez. Mescit temizleyerek cenneti elde edenlerin yanında Allah yolunda hicret ettikten sonra Hristiyan ölen kişilerin de İslam tarihinde olduğunu unutmamak lazım. Rabbim kendi hayırlı yoluna sevk etsin. Not: Buradaki hisselerin tamamı öncelikle yazarın kendi nefsinedir.  Selam ve dua ile…                     

            Mustafa AK

        Tarih Öğretmeni

                                              

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here