Otel Kuşatıldı! Doğu Türkistanlı Aktivistler Ankara’dan Ayrılmaya Zorlanıyor

0
114
views

Çin Ankara Büyükelçiliği önünde eylem yapan Doğu Türkistanlılar Ankara’dan ayrılmaya zorlanıyor. Doğu Türkistanlıların kaldığı oteli saran polisler Doğu Türkistanlıları Ankara’dan ayrılmaya zorluyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği önünde oturma eylemi yapan Doğu Türkistanlılar, dün polis zoruyla gözetim altına alındılar daha sonra polis merkezine götürülüp bırakıldılar. Ancak bu sabah Doğu Türkistanlıların kaldığı oteli kuşatan polislerin, Doğu Türkistanlıları Ankara’dan ayrılmaya zorladığı öğrenildi.

ANKARA’DAN AYRILIN DENİYOR
Doğu Türkistan’da yaşananları protesto etmek için geçtiğimiz birkaç hafta içinde birçok eyleme imza atan ülkemizdeki sığınmacı Doğu Türkistanlılar önceki gün Ankara’da Çin Büyükelçiliği önünde oturma eylemine başlamıştı. Birkaç gün oturma eylemi düzenleyen eylemciler dün polis zoruyla başka bir bölgeye alınmak istendiler. Doğu Türkistanlılar gitmek istemeyince de polis ekipleri, eylemcileri polis merkezine götürerek gözetim altında tuttu. Daha sonra bırakılan Doğu Türkistanlılar kalacakları otele geçti.

AKTİVİSTLER YAKINDAN TAKİP EDİYOR
Tüm bu gelişmeler sonrasında Ankara Çankaya İlkbahar 596 Sk. üzerindeki otellerinde kalan Doğu Türkistanlılar bu sabah ise yine polisin uyarısıyla uyandı. Sabah saatlerinde otel önüne kamp kuran polis ekipleri, Doğu Türkistanlıları Ankara’dan göndermek istiyor. Müslüman Doğu Türkistanlılar gitmek istemezken, sürecin nasıl ilerleyeceği ise aktivistler ve medya tarafından yakından takip ediliyor.

Doğu Türkistanlıların yanında yer alan avukatlar ise yapılanları hukuki olarak kayıt altına alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here