KÜTLESAVAR ALGI

1
48
views

KÜTLESAVAR ALGI

Altay’dan Anadolu’ya sınırları çizilmiş topraklarımızda Turan Nükleer Araştırma Merkezi  bildiğiniz gibi dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarının sevgili üyeleri burada bulunan bilime gönül vermiş meslektaşlarımız ile ihtişamlı Turan Laboratuvarı çatısı altındaki bu toplantı salonunda sizlere  Atom mühendisi bir fizikçi olarak hitap etmekteyim.  Adım Bumin Kağan Türksoy.  Yüzyılın devasa buluşum sayesinde adım birçok insana ulaştı. Maddenin ardına götürecek ve kütlenin mutlak hakimiyetini sonlandıracak öykümü kısaca anlatmak ve sizlerle paylaşmak  üzere huzurunuzdayım. Çeşitli bilimsel makaleler ile bilim dünyasında her zaman özgür bilimi savundum.  Bilinmeyeni bilmek uğruna verdiğimiz mücadele doğamıza, insanlığımıza, gezegenimize, samanyolumuza mensubu olduğum Türk ulusumun atası Atatürk’ün bahsettiği muasır medeniyetler seviyesinin şuuruna bilim ile vakıf oldum.  Bugün burada Kütlesavar adını verdiğim buluşumun başarılı deneyine giden süreci anlatacağım. Ailem Türk gelenek göreneklerine bağlı, milli değerlerini kutsal bilen, taşıdığı tarihi akıncı kanın kıymetini bilen bir Türk ailesiydi. Aile bütçemiz anne ve babamın memuriyet hayatındaki çalışmalarla karşılanıyor ve maddi sıkıntı çekmeden okuyabilmemi sağlıyordu. Anneme duyduğum hayranlık onun tam bir Türk hanımefendisi olması, Yaratana olan derin saygısı ve bağlılığı, yumuşak huyluluğu, nazik karakteri ve  bana okuduğu bilimkurgu öyküleri ile şekilleniyordu.  Ama ne yazık ki henüz liseye başladığım 14. Yaş günümde talihsiz bir kaza ile annemi kaybetmiştim.  O günden sonraki anneden yoksunluğum madde ve maneviyat dünyamı etkileyerek kendimi bilinmezliğin sorgulama labirentinde buldum. Annemin yoldan karşıya geçmeye çalıştığı sırada bir kamyonetin kütlesi ile teması beni kütlenin varlığına isyana teşvik etti. Kütleye duyduğum içimdeki öfke, kin ve isyan zamanla ehlileşti, ama hiçbir zaman kütlenin sorgulanamaz fizik yasası olduğunu kabul etmedim. Zira bilim dediğimiz hakikat bilinmeyen olan her şeyi saf bir şekilde sorular sorarak şüphelerden arındırmak için vardır.

İki üniversite bitirdikten sonra hazırladığım tezler Kütle çekim ve Hız arasındaki bağlantı ve bu bağlantının ana konusu olan atom altı parçacıklarının hareketlerini kapsamaktaydı.  Türk devletimin bilime verdiği değer sayesinde Göktürk gözlemevleri, Göktürk bilim enstitülerinde Temel kuvvetlerin ve maddenin özelliklerinin, kütle ve korunum yasalarının sınırsız imkânlarla araştırılmasında bana geniş bir olanak sağladı. Bugün buraya sizin huzurunuza gelmemi sağlayan değerler milli değerlerimi bana miras bırakan Türk ata tarihim, sınırsız sevgisiyle bana verdiği  maddi ve manevi desteği esirgemeyen babam ve geceleri bilim kurgu kitapları okuyarak beni bilim yolunda her şeyin mümkün olabileceğini gösteren annemdir. Ve artık bugün Kütlesavar adlı çalışmam ile kütlenin sadece algıdan, maddenin özünde gizli iyimserlikle kütlenin algımızdaki değişiklikle değişebileceğini keşfettik. Keşfetmesini bilirsek algı en büyük keşiftir.

Avrupa ve Amerika kıtasında bilimi kimyasal silahlarla kötüye kullanmanın yol açtığı savaşlarla kendi kıtalarını yaşanmaz hale getirdiler.  Asya kıtası olarak bilimi dünyanın yaşanılabilir alanlarını var etmek için çok çaba sarf ettik ve anti maddenin ardındaki maddenin gerçek özü olan Yaratan’ın lütufu, iyimserliği bulduk. Artık biliyoruz ki maddeyi şekillendiren iyimserlik, maddeye bakış açımızdaki olumlu düşüncelerle maddeyi şekillendiriyor. Ve biliyoruz ki, doğayı korumak, dünyayı korumak maddeye şekil vererek, kütleye algımızı değiştiren iyimserliği yaşatmakla mümkün olabilmektedir. Dünyamızın içinde bulunduğu samanyolumuz engin sonsuzluktaki iyimserlikle yaşatılacaktır.

 Zeynep Han DİKMEN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here