Kitap Okuma Alışkanlığı Ve Faydaları

0
57
views
Book in library with open textbook,education learning concept

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI VE FAYDALARI

En kolay ve yaygın öğrenme yollarından biri, okumaktır. Dünya üzerinde insandan başka, okuyabilen bir varlık yoktur; okuma, insana özgüdür.

Okuma alışkanlığı, okuma işini zevkle, severek ve isteyerek yapmak; okumaktan mutluluk duymaktır. Kitap okumak bir tutkudur. Okuma alışkanlığı kazanmış bir kişi, okuyamadığı zaman rahatsızlık, eksiklik hisseder.

Okuma alışkanlığı, genellikle küçük yaşlarda, aile ortamında kazanılır. Ailede anne veya babanın kitap okuması, çocuklar için güzel ve canlı bir örnek oluşturur… Aile içinde birlikte, düzenli ve sürekli okumalar yapılmalı; okuma, teşvik edilmeli ve ödüllendirilmelidir. Her evde, küçük de olsa, bir kitaplık oluşturulmalıdır. Çocuk, anne ve babasını elinde kitapla görmeli, kitap okurken görmelidir.

Aile ortamında kitap sevgisi ve okuma alışkanlığı kazanamamış çocuklar okulda, öğretmen vesilesi ile kitap sevgisi ve okuma alışkanlığı kazanabilirler. Aileden sonra kitap sevgisi ve okuma alışkanlığı kazandırma konusunda en etkili yer okul, en etkili kişi öğretmendir. Aile, bu konuda öğretmeni desteklemelidir.

Evde ve okulda zaman zaman kitaplar hakkında konuşmalar yapılmalı, yeni çıkan kitaplar takip edilmeli, okunmuş kitaplar üzerine görüşler alınmalı, kitabın içeriği ve anlattıkları üzerine konuşmalar yapılmalıdır.

Market, avm’lerde veya mağazalarda gezmeyi alışkanlık haline getirmiş kişilerin, ara sıra, kitapçıları ve kütüphaneleri gezmeleri ne iyi olur; farklı da olur! Kafelerde, oyun ve eğlence salonlarında hoyratça harcadığımız, geri getiremeyeceğimiz zamanımızın bir kısmını keşke kitaplıklarda geçirebilsek! Keşke daha fazla kitap okuyarak geçirebilsek! Her ailenin, kendine has dizi saatleri varken, okuma saatleri olmaması ayıptır, önemli bir eksikliktir.

Günümüzde gelişmişliğin, kalkınmışlığın ölçütlerinden biri, okumaktır. Bir ülkede, bir yıl içinde, ne kadar kitap basıldığı ve satıldığı bir gelişmişlik ölçütüdür. Gelişmiş ülkelerde okumak, bir yaşam biçimine dönüşmüştür; okumak, adeta yemek, içmek gibi yaşamın vazgeçilmezlerinden, temel ihtiyaçlarından biri olmuştur. Kitap, iyi bir yolculuk arkadaşıdır; gelişmiş ülke insanları otobüslerde, trenlerde, gemilerde, duraklarda, parklarda, tatilde… buldukları her fırsatta okumayı alışkanlık haline getirmişlerdir… Okumak, kültürel bir ihtiyaçtır.

Hiç düşündünüz mü, acaba, okumak, insana ne kazandırır?

1.Okuyan insanın, kelime hazinesi genişler. Okuyan insanın, sözcük dağarcığı daha zengindir. Böyle insanlar, kendilerini daha iyi ve daha rahat anlatır, daha iyi ve etkili iletişim kurabilirler, ikna güçleri yüksektir, başkalarını daha kolay ikna ederler,  daha derin ve geniş düşünürler, daha çok düşünce üretirler. Okuyan insan, bilen insandır. Okuyan insanın anlama ve bilme kapasitesi genişler.

2.Okumayan insan, okuyan insana göre anlayış, bilgi, görgü ve kültür açısından daha geridir. Okumayan insan, düşünemeyen, eleştirel bakamayan, kolaylıkla ikna edilebilen, hatta kandırılabilen, yönlendirilebilen insandır.  Okumayan insanlar, okuyanlar tarafından yönlendirilmekte, yönetilmekte, idare edilmektedirler.

Günümüzde bilgi savaşları yapılmakta; savaşlar, bilgiye dayalı kazanılmaktadır.  Bilgi üretemeyenler, bilgiye sahip olmayanlar, bilgi üretenlerin kuklası, piyonu durumuna düşmektedirler. Okumamış toplumlar, gelişmemiş toplumlardır; gelişmemiş toplumlar, gelişmiş toplumlar tarafından yönlendirilmekte, kullanılmakta, sömürülmektedir.

3.Okumak ve bilgi, beynin gıdasıdır. Okumak ve bilgi edinmek beyin için jimnastik yapmak gibidir. Beyni çalıştırır ve kuvvetlendirir. Alzheimer gibi hastalıkların başlamasını geciktirir, hatta engelleyebilir.

4.Kişisel gelişim ve kalitenin artması, okuyarak gerçekleşir. Okumak, öğrenmenin en yaygın, en kolay yoludur. Okumak ve bilmek, üstünlük sağlar.

Çağımız, kimine göre uzay çağı kimine göre bilgi çağıdır. Bu çağa, bilgi üretenler ve bilgiye sahip olanlar yön vermektedirler. Bilgi, güçtür; bilene güç verir, değer katar. Bilginin gücünü, ancak okuyan ve araştıranlar elinde bulundurur.

Bilgi toplumunun temeli, kitaplardır. Kitaplar, bilgi hazineleridir. Günümüzde en büyük paralar, bilgi ve iletişim teknolojisinden elde edilmektedir. En büyük paralar, bilgiyi, bilgi teknolojisini üretenlerindir! Büyük devletler, büyük paralar harcayarak, büyük bilgi merkezleri oluşturmaktadırlar. Bilgiye hakim olan, dünyaya hakim olur. Bilgi ile göğe yol bulunur.

İslam’ın ilk emri, “oku”dur; ilk emri, “oku” olan bir dinin mensupları, günümüzde maalesef okumaktan kaçınır hale gelmiştir… Gelen ilk ayetler kalem, kitap, yazmak, okumaktan bahsediyor, hem de mağarada; bu, dikkat çekici!.. Kur’an-ı Kerim, “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” demektedir. Elbet, bilenler, bilmeyenlerden üstündür.

Saatlerce tv izleyeceğinize, saatlerce internette gezineceğinize günde yarım saat de olsa, mutlaka, kitap okuyunuz.

Böyle gelmiş, böyle gider dedikçe hiç bir şey değişmez; bir şeyleri değiştirebilecek olanlar, böyle gelmiş böyle gider diyenler değil her şeye rağmen bir şeyler yapanlar, yapabilenler olacaktır. Bir şeyleri değiştirmeniz gerekiyor; bir şeyleri değiştirmek için önce kendinizi değiştirmeniz gerekiyor.

Okuma, alışkanlıktır. Her alışkanlık, biraz ısrarla, tekrar ederek kazanılır; siz de okuma alışkanlığı kazanabilmek için ısrarcı, kararlı olmalısınız. Kitap okumaya, size ilginç gelen, sevdiğiniz bir konudan/ alandan başlayınız; okumayı, planlı hale getiriniz. İşin en basiti, takvim yapraklarını okuma ile başlayınız; ailede bu okuma işini sıraya koyunuz ve birlikte, sıra ile okuyunuz. İyi okumalar!

Feridun ESER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here