İstanbul’da Gözaltına Alınan Uygur Türkü Aktivist İhsan Çin’e Mi İade Edilecek?

0
48
views

Çin’in, Doğu Türkistan’da yaptığı insan hakkı ihlallerini dünyaya duyurmaya çalışan Uygur Türkü aktivist İhsan, İstanbul’da gözaltına alındı. 6 gündür Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan İhsan’ın son durumunu avukatı Prof. Dr. İlyas Doğan anlattı.

Tüm aile üyeleri Çin hükümeti tarafından toplama kamplarında tutulan, babası Çin Komünist Partisi’nin sorgulamalarında öldürülen ve annesinden 4 yıldır haber alamayan Uygur Türkü aktivist Abdülşükür Abdülbasit (İhsan) 20 Kasım’da İstanbul’da gözaltına alındı.

Uygur Türkü aktivistin avukatı Prof. Dr. İlyas Doğan, Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan müvekkili hakkındaki son gelişmeleri paylaştı.

01-004.jpgProf. Dr. İlyas Doğan

“BAŞVURUM İŞLEM ALINDI ANCAK…”

Kırım Haber Ajansı’na konuşan Doğan, gözaltı süresi ile ilgili “İhsan Bey’in serbest bırakılması için avukatı olarak dün sabah İstanbul Adliyesi Sulh Ceza Hakimliğine giderek başvuru yaptım ve mahkemeden yazılı talepte bulundum. Başvurum işleme alındı ancak Cuma gününe kadar karar verilmesi gerekiyor, belki Pazartesi’ye sarkabilir. Sulh Ceza Hakimliği 5 gün içinde karar vermek zorunda.

“DİREKT SINIR DIŞI ETMEK İÇİN YAKALAMIŞLAR”

İhsan Bey’in dosyasını inceledim ve dosyasında hiçbir şekilde o televizyon kanallarında belirtildiği şekilde terörle ilgili isnat edilen suçların herhangi birine dair tespit yok. Anlaşılan o ki İhsan Bey’i direkt sınır dışı etmek amacıyla yakalamışlar. Dosyasında kimin ihbar ettiğine dair bir bilgi de yok. Daha sonra öğleden sonra Binkılıç Geri Gönderme Merkezi’ne gittim. Orada, tutulduğu yerde İhsan Bey’i avukatı olarak ziyaret ettim. Pazartesi öğleden sonra buraya gönderilmiş. Birebir görüştüm” açıklaması yaptı.

“TEORİK OLARAK BURADAN SINIR DIŞI EDİLİYORLAR”

Uygur Türklerinin tutulduğu Geri Gönderme Merkezi hakkında da konuşan Doğan, buradaki Uygur Türklerinin Çin’e iade edilip edilmediği ile ilgili soruya şu cevabı verdi:

“Evet, teorik olarak öyle, bu merkeze getirilenler haklarında sınır dışı verilir, eğer verilen kararı dava etmeyerek yargı yoluna götürmezlerse hemen sınır dışı edilirler. Yargı süreci sonundaki karara göre sonuç belli olur.

Türkiye, Uygurları fiilen sınır dışı etmiyor ancak geçmişte sınır dışı edilenler oldu. Fiilen hemen sınır dışı edilmeseler de bu Geri Gönderme Merkezlerinde tutulanlar yarı hapislik sürecine tabi oluyorlar. Kurallar eskisi kadar sıkı değil ancak tutukluluk süreci yaşanıyor.

02-002.jpgUygur aktivist Abdülşükür Abdülbasit, 20 Kasım’da Sefaköy’deki evinde yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmıştı. Uygur Türkü aktivist, Türkiye’de Çin zulmünü dünyaya duyurmaya çalışan kişiler arasında yer alıyordu.

“SUÇU VE SUÇ KAYDI YOK…”

“Ben yargıdan serbest bırakılacağı yönünde olumlu bir sonuç alacağımızı ümit ediyorum. Çünkü herhangi bir geçerli suçu veya suç kaydı yok. Türkiye’de uzun süre oturma iznine sahip biri. Türkiye’ye geldikten sonra herhangi bir ülkeye gitmemiş ve herhangi bir suça karışmamış” diyen Doğan, Uygur Türkü aktivist İhsan hakkında çıkan haberler için de şunları kaydetti:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here