ECZACILIKTA KAOS VAR !

0
49
views

 ECZACILIKTA KAOS VAR !

Bu yazım da farklı bir meselenin üzerinde durmaya çalışacağım. Şu günlerde kısmen apolitik sayılabilecek bir alanın yani sağlık sektörünün ki bu sektör bana göre öğrencisi, akademisyeni, firması, fabrikası, odası, birliği ve bürokrasisi ile bir ve bölünmez bir yapıdadır. Bunu bu şekilde ifade etmek ihtiyacı duydum çünkü yakın zamanda yaşayarak şahit olduklarım benim düşüncelerimi baştan aşağı değiştirmiş ve artık benim zihnimde ülkemizin sağlık alanı için yeni bir şema oluşturmuştur. Ben yakın zamana kadar ülkemizde ki sağlık sisteminde olan eksiklik, açıklık ve hataları görüyor ve ne yapmam gerektiğini bir eczacılık öğrencisi olarak sürekli düşünüyordum. Beklediğim fırsat aslında üç yıllık bir bekleyişin sonunda geldi. Bu yazı sağlık sisteminin özelleşmiş bir bölümü olan eczacılığın gündemine dair birkaç söz söylemek üzere kaleme alındı ki ben de geneli itibari ile sağlık sistemini değerlendirebilecek bir otorite değilim. Gelelim yazının yazılış amacına; her eczacılık öğrencisi arkadaşımın da malumu olduğu üzere Türk eczacılığının gündemini bir süredir meşgul eden ve meslek camiamızı birçok parçaya bölen ( maalesef) yardımcı eczacılık konusu hiç de öyle kolaylıkla çözülecek, akıllarda ki soru işaretlerini bitirecek gibi durmuyor.

Eczacılık eğitimi ülkemizde 2005 yılı itibari ile 5 yıllığa çıkartılmış ve zamanın otoritelerince bu şekilde olması kararlaştırılmıştır. Bugünden bakıldığında aslında gerekli ve dünya standartlarının yakalanması için yapılan bir uygulamadır. Ama bu uygulamanın bugünü meşgul ediyor olmasının bir başka nedeni daha var. İşte o neden 2005 yılında bizleri yani yeni nesil eczacıları bir kaosa sürükleyen bir nedendir. Eczacılık öğrencileri 5 yıllık bir eğitimden geçiyor, bu eğitim devam ederken 130-160 gün arasında hem staj yapıyorlar ki bu staj mesleğin uygulama alanlarının hemen hemen hepsini kapsayan bir staj olarak karşımıza çıkıyor. Eğitimin 5. Yılının son yar yılında ki bazı eczacılık fakültelerinde 5.yılın her iki yarıyılı staj ile geçiyor. Bunları neden anlatıyorum? Bunları anlatıyorum çünkü; bugün getirilmek istenen bir uygulamanın hatalı olduğunu eczacılık camiasını yakından tanımayan her okuyucum fark etsin ve bizleri bekleyen kaostan herkesin haberi olsun. Kaos diye nitelendirmekte ki amacım felaket çığırtkanlığı yapmak değil sizleri yani konunun muhataplarını uyandırmak istememdendir.

Birazdan yardımcı eczacılığın neden gereksiz olduğunu anlatacağım fakat öncelikle nedir bu yardımcı eczacılık onu bir özetleyelim. Yardımcı eczacılık; 5 yıllık eczacılık fakültesini bitirmiş olan ve hali hazırda dünya standartlarında eczacılık eğitimi almış olan diploma sahibi yeni nesil eczacıların 1 yıl süreyle (serbest eczane açmak isteyenler için) serbest eczacıların birisinin yanında staj yapması zorunluluğudur. Bu uygulama 2012 yılında yasalaştırılmak istenmiş ve yasa çıkartılmıştır. Fakat aradan geçen 6 yıla rağmen hala tam ve tamamen netliğe kavuşmuş, kılavuz yayınlanmış değildir. İşte Türk eczacılığının geleceği 6 yılda hazır hale getirilememiş bir yasa ile ayakta tutmaya çalışılmakta ve neresinden tutarsanız tutun elinizde kalan bir uygulama ile süreklilik devam ettirilmek istenmektedir. Fakat insanoğlunun tabiatı gereği hiçbir yapay tohum ne gönüllerde nede zihinlerde tutmamaktadır.

Yazının giriş bölümünden sonra biraz daha konunun muhataplarının anlayacağı ve teknik kısımlara geçmek istiyorum. Bu yazı; umuyor ve umut ediyorum ki yardımcı eczacılığa hayır diyen tüm eczacılık öğrenicisi arkadaşlarımın sesi olur ve birazdan neden yanlış olduğunu yazacağım uygulamanın önüne geçilir. Yazının bu bölümden sonrasına büyük harflerle devam edeceğim ki anlaşılması (!) kolay olsun.

YARDIMCI ECZACILIĞA NEDEN HAYIR DİYORUM ;

1-YARDIMCI ECZACI ÇALIŞTIRMASI GEREKEN SERBEST ECZACI SAYISI İLE HER YIL MEZUN OLAN ECZACI SAYISI ARASINDA BİR UÇURUM BULUNMAKTADIR. YENİ BELİRLENEN YILLIK CİRO 1.9 MİLYON TLDİR. BU MİKTARDA YILLIK CİRO YAPAN KAÇ TANE ECZACI VAR? ( UNUTULMAMALIDIR Kİ HER YIL 42 PROGRAMDAN ECZACI MEZUNU VERMEKTEYİZ VE BU SAYI YILLIK 2.000 ÜZERİNDEDİR.)

2-YARDIMCI ECZACILIK, SERBEST ECZANE DE SUNULAN SAĞLIK ŞARTLARINI ARTIRMAK İÇİN GETİRİLEN BİR UYGULAMA OLDUĞU SÖYLENİYOR. BU SÜREÇ BİZİ ECZACI TEKNİSYENLERİNİN VARLIĞII SORGULATACAK BİR KONUMA GETİRMİŞTİR. ÇÜNKÜ ORTA BÜYÜKLÜKTE BİR ECZANE HEM YARDIMCI ECZACI HEM DE YÜKSEKOKUL MEZUNU ECZACI TEKNİSYENİ ÇALITIRABİLECEK MİDİR? BU SORU BİZLERİ ZİYADESİYLE DÜŞÜNDÜRMEKTEDİR. YANİ GETİRİLEN MALİ KÜLFET SERBEST ECZACILARIMIZI ZİYADESİYLE ZORLAYACAK VE MADDİ ÇIKMAZA SÜRÜKLEYECEKTİR.

3- BİZLER YANİ YENİ NESİL ECZACILAR FAKÜLTELERİMİZDEN 5 YIL/10 DÖNEM EN GÜNCEL BİLİMSEL VE TEKNİK BİLGİLERİ ALARAK MEZUN OLUYORUZ. BU NOKTADA YARDIMCI ECZACILIK UYGULAMASI BİZLERİN ALDIĞI EĞİTİMİ VE BİZLERİ YETİŞTİREN HOCALARIMIZI SORGULAMAK DEĞİL MİDİR?

4- BİR DİĞER NOKTA İSE; YARDIMCI ECZACILIK UYGULAMASI SADECE SERBEST ECZACILIK YAPACAK YENİ MEZUNLARI İLGİLENDİRMEKTEDİR, ECZACILIK MESLEĞİNİN FARKLI ALANLARINDA ÇALIŞACAK ECZACILARIMIZI İLGİLENDİRMEMEKTEDİR. BU DURUM MESLEK HAYATININ İLK YILLARINDA BİZLERİ AYIRAN VE MAALESEF OLUMSUZ ETKİLEYECEK BİR BAŞLANGIÇ OLACAKTIR.

5- YARDIMCI ECZACILIK UYGULAMASI BAŞLASA BİLE BELİRTİLEN VE ÖN GÖRÜLEN YILLIK CİRO DA Kİ ECZANE SAYISI BELLİDİR VE BU ECZANELER YARDIMCI ECZACI ALDIKTAN SONRA Kİ MEZUN ECZACI ARKADAŞLARIMIZ İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİSİ NE OLACAK? YANİ YARDIMCI ECZACILIK KESİN VE KALICI, MAKUL VE AKILCI BİR YÖNTEM DEĞİLDİR.

6-BİZLER 5 YILLIK EĞİTİMİMİZ DE Kİ SÜREÇ İÇERİSİNDE 120-140 GÜN ARASINDA MESLEĞİMİZİN ÇEŞİTLİ ALANLARINDA STAJ YAPMAKTAYIZ VE BU STAJLARIMIZIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU SERBEST ECZANELERDE YAPILMAKTADIR. BURADAN BİLMELİYİZ Kİ BİZLER SERBEST ECZANE KONUSUNDA (EĞİTİMİMİZİN SON SENESİNİN İKİNCİ YARIYILINDA TAMAMEN SERBEST ECZANE STAJI YAPIYORUZ.) DENEYİMSİZ VE TECRÜBESİZ DEĞİLİZ.

7- BİZLER YARDIMCI ECZACILIĞIN ÇALIŞMA ŞARTLARINA VEYAHUT VERİLEN MAAŞLARA DEĞİL UYGULAMANIN OLMASINA KARŞIYIZ. YANİ BU UYGULAMADA BİZLERE ÖNGÖRÜLEN MAAŞ ŞUAN Kİ ÖNGÖRÜLENİN BİRKAÇ KATI DAHİ OLSA UYGULAMANIN (BİZE GÖRE) YANLIŞ OLUŞUNU DEĞİŞTİRMEZ.

8- BİLİNDİĞİ GİBİ 2005 YILINDAN SONRA FAKÜLTELERİMİZ 5 YILLIK OLDU. BU UYGULAMANIN AMACI MESLEKİ KALİTEYİ ARTIRMAK İÇİN YAPILMIŞTIR. YANİ ŞUAN YARDIMCI ECZACILIK İLE YAPILMASI İSTENEN ÇALIŞMA BUNDAN YILLAR ÖNCE YAPILMIŞTIR.

9-BU SÜREÇ BİZLERE GÖSTERMİŞTİR Kİ ; BU UYGULAMA DAHA EN BAŞINDAN MESLEKİ AYRIŞMA GETİRMİŞTİR. DEVAMINDA GENÇ ECZACILARIN MESLEĞİNE OLAN İNANCINI KIRMAK NOKTASINA GETİRMİŞTİR.

(TÜM TÜRKİYE DE Kİ BİRÇOK FAKÜLTEDEN ORTAK GÖRÜŞ OLARAK YAZILMIŞTIR.)

10- BU UYGULAMA ECZACILIK MESLEĞİNİN PAYDAŞLARI OLAN ; ECZACILIK EĞİTİMİN VEREN HOCALARIMIZIN,BİZLERİN YANİ ÖĞRENCİLERİN, SERBEST ECZANE SAHİPLERİ ECZACILARIMIZIN AKLINDA Kİ SORULARI KALICI VE ETKİN BİR ŞEKİLDE CEVAPLAYAMAMIŞTIR. BİRÇOK NOKTADA HALA EKSİK YA DA BOŞLUK BULUNMAKTADIR.

 BU 10 MADDE DE ÖZETLEMEYE ÇALIŞTIĞIM MESELEYE SON SÖZ OLARAK ;

Bizler yani yeni nesil eczacılar verilen maaş veya sağlanan imkanlar ne kadar fazla olursa olsun yardımcı eczacılığa hayır diyoruz çünkü diplomamızda ECZACI yazıyor ve bizler tam eczacıyız. Bu yazımızda özelde eczacılık mesleğinin gündemini değerlendirdik, ilerleyen günlerde eczacılık mesleğinin daha iyiye daha güzele ulaşması için çözüm önerilerimi de buradan siz değerli okuyucularım ile paylaşacağım.

NOT: Bu yazı hiçbir ön yargı olmadan tamamen akıl, mantık ve matematik ilkeleri göz önünde bulundurularak yazılmıştır.

HER ZAMAN, HER ŞEYE RAĞMEN ;İYİ Kİ ECZACIYIM, İYİ Kİ BU MESLEĞİ SEÇMİŞİM.

Şahin ALTINTAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here