Eczacıların Sesi

0
52
views

ECZACILARIN SESİ

Korono virüsün Çin’den tüm dünyaya yayılması ve ülkemize gelmesiyle birlikte maalesef birçok olumsuz olayla karşı karşıya kaldık. Ülkemizin sağlık çalışanlarının büyük fedakarlıkları ve Sağlık Bakanlığımızın üstün çalışmaları sonucunda bu süreci en az hasarla atlatmaya çalışıyoruz. Bu süreç bizlere birçok şeye farklı açılardan bakmayı öğretti. Bunların en başında mesleklere ve bu meslekleri yerine getiren insanlara olan bakış açımız değiştirdi.

Hepimiz en çarpıcı şekilde gördük ki bu ülkenin en fedakar insanlarının arasında sağlık çalışanları var. Onların insanüstü hizmetleri bizlerin bu süreçte bilinçli ve sağduyulu olmasını sağladı. Sağlık alanında çalışmalar gerçekleştiren gerek bilim insanları gerekse meslek gruplarının hepsi can siperane çalışmalar yaptılar.

Bu yazımızda değeri bu korona virüs sürecinde kat be kat anlaşılan bir meslek grubu hakkında konuşacağız. Eczacılar yıllardır ülkemizde sağlık çalışanı olarak görülmeyen hatta zaman zaman haksız suçlamalarda bulunulan bir meslek grubu. Bu süreç bize gösterdi ki ülkemizde eczacılarımızın değerini anlaşılamamış. Örneğin daha bir yıl öncesine kadar eczanelerimiz birinci derece sağlık kuruluşu sayılmıyordu. Korona virüs ile mücadele de öylesine etkin ve öylesine değerli çalışmalar yürüttüler ki toplumda yeni baştan bir eczacı profili oluştu. Aslında eczacılarımız her zaman çalışkan, her zaman halk sağlığı ile son derece ilgili idiler fakat bu bir türlü halkın geneline anlatılamamış ve eczacı ile halk arasındaki iletişim doğru kanallar yoluyla yapılamamıştı.

Sağlık Bakanlığının raporlu ilaçlarla ilgili olarak raporu devam eden hastalar tekrar ilacını yazdırmadan eczanesinden gidip alabilir demesiyle eczanelerimiz hastalarının sorunlarını çözmek için hemen devreye girdiler. Dahası korona virüs salgını nedeniyle hastaneye gidemeyen vatandaşlarımız eczacılarını aradı ve eczanelere koştu. Bu süreçte 27 bin eczanesi ile Türk Eczacılığı son derece başarılı bir sınav verdi. Bir diğer çalışması ise her yerin kapalı olduğu şu günlerde eczaneler açık kalmasıyla halkımızın gerek maske gerekse dezenfektan ihtiyacını karşılayan eczacılarımız oldu. Eczanelerin kalabalık olması nedeniyle eczacılarımız virüsün eczanelerden yayılmasını engellemek için birçok koruyucu önlem aldı ve çalışma gerçekleştirdi.

Bilindiği üzere korona virüsün kesin bir ilacı ve aşısı bulunmamaktadır. Bu süreçte en bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesi, vitamin takviyesi ve bitkisel ürünler hakkında halkı en doğru ve en hızlı bilgilendiren yine eczacılarımız oldu. Özellik besin takviyelerinde birçok kez şahit olduğumuzu üzere halkımız eczacılarından bu konuda en bilimsel bilgileri aldılar.

Tabi ki su süreçte üzüntü verici olaylarda oldu. Örneğin eczacılarımızdan bazılarına fahiş fiyattan maske sattığı gerekçesi ile ceza kesildi. Bunu hiçbir şekilde kabul etmek mümkün değildi ve eczacılarda bu konuda gereken tepkiyi en doğru şekilde gösterdiler. Yine ve yeniden belirtmekte fayda var; Eczacılar her şartta en doğru ve en iyi şekilde halk sağlığına hizmet eden kutsal bir mesleğin en az meslek kadar değerli üyeleri ve icra edicileridir. Eğitim hayatında edindikleri bilgileri doğru iletişim kanalları ile bu süreçte tüm kamuoyu ile paylaşmışlar ve bu sürecin en az kayıp ve olumsuzlukla atlatılmasını sağlamak için var güçleriyle çalışmışlardır.

Bu yazıyı okuyun tüm okuyucularımdan şunu rica ediyorum. Eczacınıza güvenin ve sizler için çalıştıklarını hiç unutmayın.

Ecz. İHSAN GİRAY

Ecz. Himmet Taştan KARDAŞLAR

Ecz. İsmail DURMUŞ

Ecz. Merih YALÇINÖZ

Ecz. Süreyya ZIPKINKURT

Şehit ECZACILARIMIZIN aziz hatırasına…

Şahin ALTINTAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here