Çin Devleti Tarafından Doğu Türkistan’da Bir Peruk Fabrikası Daha Kuruldu

0
56
views

Çin kaynaklı sosyal medyadan alınan bilgilere göre Çin komünist partisi Doğu Türkistan’ın Hotan Şehrine bağlı Guma nahiyesinde Peruk üretimi için bir yeni fabrika daha kurduğu öğrenildi.

Çin komünist partisi 2014 yılından itibaren envai çeşit suçlamalarla Uygur Türklerini Toplama kamplarına veya cezaevlerine hapsetiyor. Geçmişten beri Çin genelinde mahkumların saçlarını kazıma eğilimi içerisinde bulunan Çinli yetkililer, Doğu Türkistan’daki Toplama kampı ve hapishanedeki mahkumların özelliklede Uygur Kadınların saçlarını kazıyarak bu saçlardan peruk üretimine başladığı ve ciddi miktarlarda ekonomik gelir elde ettikleri dünya basındada gündem olmuştu.

Tarihsel olarak uzun siyah saçlarıyla bilinen Uygur kadınlarının saçları artık Çin’in gelir kaynağı haline geldiği, Toplama kampı tanıklarının daha önceki raporları ve ifadeleri ile teyit edilirken Çin kaynaklı bilgilerde “Siyah altın” olarak görülen saçlara peruk üretimi için Çin’in yüksek miktarlarda yatırım yapmakta olduğunu doğruluyor.

Geçtiğimiz temmuz aylarında ABD gümrük muhafızları Çin’den gelen ve Uygur tutsakların saçlarından üretildiği iddia edilen 13 Tonluk peruk ürününe el konulduğunu açıklamıştı.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak: https://www.facebook.com/zaomure.dawuti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here