Çin Devleti Onaylanmamış Aşıları Uygur Türkleri Üzerinde Deneyecek

0
53
views

Aşı henüz resmi onay almamış olmasına rağmen Çin, önümüzdeki yılın başlarında Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerini aşılamak için bir program başlatmayı planlıyor.

Independent Türkçe’nin haberine göre, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi Aşı Araştırma ve Geliştirme Çalışma Grubu başkanı Zeng Yix’in yaptığı açıklamada, ülkesinin kış ve ilkbahar mevsimlerinde, Çin virüsü aşısıyla ilk önce “temel risk gruplarını” aşılamaya odaklanacağını ardından aşı kapsamını geniş kitleleri kapsayacak şekilde genişleteceğini söyledi.

Güney Çin sabah gazetesinin aktardığına göre Çin takvimi’nin yılbaşı tatili (12 Şubat 2021) başlamadan önce 50 milyona kadar insanı aşılamayı planladığını belirtilken Haberde Pekin’in, Sinopharma ve Sinovac Biotech şirketlerinin aşılarından 100 milyon doz aşı alıp dağıtacağı da yer alıyor.

Bilgilere göre Çin, virüse karşı gelişiminin son aşamalarında olan beş aşıya sahip olduğu, ancak bunların hiçbiri yetkililerden resmi onay almadığı ve son aşamalarındaki deneylerinin sonuçları henüz açıklanmadığı ifade edilirken deneme aşamasındaki iki aşının “acil durumlarda kullanım için” onay almasının ardından Çin’de en az bir milyon kişi aşı olduğu ve şu ana kadar devlet çalışanları ve uluslararası öğrenciler gibi öncelikli olan gruplarla sınırlı olduğu belirtiliyor.

Bir il sağlık yetkilisi, yerel basına yaptığı açıklamada, Çin takviminin yılbaşı tatilinden sonra aşıların Doğu Türkistan genelinde uygulanacağını doğruluyor. Yetkililer, bölgeye şimdiye kadar 118 bin doz aşının ulaştığını ve aşılama programını bölge nüfusunun tamamına uygulamadan önce sözde risk altındaki tüm grupları 5 Şubat’a kadar aşılamayı planladıklarını duyurdu.

Çinli Yetkililer, Aşıların kim tarafından yapıldığını açıklamazken Doğu Türkistan, halkın tamamının aşılanması planı için bir takvim belirleyen ilk bölge olarak öne çıkıyor.

Muhammed Ali ATAYURT
Kaynak:https://www.milligazete.com.tr/haber/5910955/cin-onaylanmamis-asilari-uygur-turkleri-uzerinde-deneyecek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here