Cahil Hoca

0
50
views

CAHİL HOCA

Es-Selam Değerli Dostlar..!

Konya’nın meşhur bir çarşısı vardır, Rampalı.. Özellikle kitabevleri, sahafları ile meşhur:)) Dostlarla hasbihal etmek için uğradığımda gözüme bir kitap ilişti,
Cahil Hoca…
Sordum bu nasıl bir kitap ve arkadaşım dedi ki;
Hocam sormanı bile yadırgadım hemen al kitabı:))
Kitabı okudum bir eğitimci nazarı ile…
Kitaptan anladığım kadarı ile düşüncelerimi maddeler halinde sizlerle paylaşmak istiyorum,
            -Kimse anlamadığı şeyin hakikaten bilemez. Anladığı andan itibaren gerçek bilgiye ulaşır. Çocuğun en iyi öğrendiği sözler, anlamına en iyi nüfus ettikleri, kullanmak üzere en iyi benimsedikleri, açıklayan bir hoca olmaksızın, açıklayan bir hoca devreye girmeden önce öğrendikleridir… 

-Açıklayana dayalı sistemin mantığını yıkmak lazım, anlama konusundaki kapasitesizliğin tedavi etmek için açıklamaya ihtiyaç yoktur. Aksine açıklayana dayalı dünya tasavvurunu yapılandıran kurmaca, işte bu kapasitesizliktir. Anlayamayanın açıklayana değil açıklayanının anlayamama ihtiyacı vardır; anlayamayanı bu vasfıyla kuran, var eden o açıklayandır.

Bu süreçte özellikle biz öğretmenler öğrenciler anlayıncaya kadar elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz, Peki nasıl; o andaki öğrencinin anlayabileceği en özel en güzel yöntem ile..

-Birine bir şeyi açıklamak, her şeyden önce, ona kendi başına anlayamadığını göstermek demektir. Birincisi rastgele birtakım algıları kaydeder, hatırında tutar, alışkanlıklar ve ihtiyaçların dar çemberi içinde ampirik olarak yorumlayıp tekrarlar. Bu küçük çocuğun ve halktan insanın zekasıdır. İkincisi ise şeyleri nedenleriyle bilir, yöntemli olarak basitten karmaşığa, parçadan bütüne ilerler. Aptallaştıran, ne öğrencisinin kafasını hazmedilmemiş bilgilerle dolduran dar kafalı bir ihtiyaç hocasıdır, ne de kendi iktidarını ve toplumsal düzeni korumak için takiyye yapan kötü niyetli biri. Aksine, ne kadar bilgin, aydın ve iyi niyetliysek ne kadar donanımlı isek ne kadar hitap edersek o kadar etkiliyiz demektir. 

          -Biz eğitimciler ne kadar bilgin olursak cahillerin cehaletin arasındaki mesafe bize o kadar aşikar görünecektir. Ne kadar aydınsak, el yordamıyla yol almak ile yöntemli olarak aramak arasındaki fark bize o kadar aşikar görünecektir.

          -Ve bu donanım sayesinde bilgi sayesinde lafzın yerine manayı, kitabın otoritesi yerine açıklamaların berraklığını geçirmeyi o kadar çok önemseyecek noktaya geliriz.

– Dayak tehdidiyle verilen eğitim sonucu ezberindekileri eveleyip geveleyen çocuk korkuya yenik düşmüştür. Bu yüzden korku politikası ile idare edilen her türlü eğitim olumsuzdur. Bu süreçte çocuk korku ile zekasını artık başka bir şey için kullanacaktır ve neticede her türlü başarısızlık ortaya çıkacaktır.

           -Hoca her daim dikkatli ve sabırlı olmalıdır.
Çocuğun konuyu takip edemediğini görürse, bir daha açıklayarak onu yeniden doğru yola sokması bilmeli ve sınıf yönetimi ile bilgisini yoğurmalıdır.

         .-Anlamak tercüme etmekten başka bir şey değildir, yani bir metnin asla mantığını değil eşdeğerlisini sunmaktan sakınmamalıdır eğitimciler.

         -Öğrenmek ve anlamak aynı tercüme edimini ifade etmenin iki yoludur. Önemli olan sayfada sütun değiştirme becerisi değildir, düşüncenizi başkalarının kelimeleriyle söyleme kapasitesidir. Öğrenciyi özgürleştirirsek, yani onu kendi zekasını kullanmaya zorlarsak, hoca bilmediğini öğretebilir.

         Cahili özgürleştirmek için insanın kendisinin özgürleşmesi olması, yani insan zihninin gerçek gücünün bilincinde olması gerekli ve yeterlidir. 

         -Özgürleştirmeksizin eğiten aptallaştırır. Evrensel eğitimin birinci ilkesi de budur.

          Son olarak şu belirtelim ki evrensel eğitimin bütün pratiği işte şu soru çerçevesinde özetlenir:

 Ne düşünüyorsun? 

            Kitaptaki alıntılar ile kendi düşüncelerimi yoğurarak kendi çapımda sonuçlar çıkarmaya çalıştır. Dil sürçer, kalp yanılır var ise bir hatamız affola.. Kitap için de derim ki her ne kadar soyut da olsa ağır da olsa mutlaka ve mutlaka kütüphanenizde bulunmasını ve özellikle eğitimci dostlara şiddetle tavsiye edilir derim…

Selametle…

Salih TURHAL

Önceki İçerikÇıkmaz Sokak
Sonraki İçerik
Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here