Bir Takım Vazifeler

3
66
views
Dilin Önemi

Bir Takım Vazifeler

Bir ilim adamımız milletimizin özelliklerini anlattığı bir inceleme yazısında diyor ki: “Her milletin olduğu gibi, bizim milletimizin de müspet ve menfî özellikleri var. Önce biz, akıncı bir milletiz; Orta Asya içlerinden Anadolu içlerine, akınlarla yayıldık. Anadolu’dan Avrupa içlerine akınlarla ulaştık. Sonra biz, dünyada büyük devletler, büyük imparatorluklar kuran bir milletiz.”

Yine o yazıda deniliyor ki:

“Bizim müspet özelliklerimiz yanında yanlış vasıflarımız da var. Evvela biz modayı çok çabuk taklit eden bir milletiz. Paris modacılarının ortaya çıkardığı yeni kılık kıyafetler, Fransa’ya yayılmadan, Türkiye’de yayılmaya başlar. Biz, büyük devletler, imparatorluklar kurmamıza rağmen, birçok insanımız, aşağılık duygusu içinde yaşar. Mesela, Arap Yarımadası’na ve İran’a hakim oluruz. Ama onların dilleri ve gelenekleri karşısında teslim bayrağı çekeriz. Viyana önlerine kadar gitmemize rağmen Batı dilleri karşısında teslim bayrağı çekeriz.”(1)

Bugün tarihimizin hiçbir evresinde olmadığı kadar korkunç bir tehlike ile karşı karşıyayız. Bu korkunç tehlike hiçbir düşmanın tankla topla yaptığı işgale benzemeyen ve fakat biz Türkleri yeryüzünden silebilecek kadar dehşetli tufanları beraberinde getiren bir dil istilasıdır. Bu diller kültür dili sıfatı ile geliyorlar ve tehlikesi bilindiği halde aleyhlerine savaş açıldığı, yazılar yazıldığı halde geliyorlar.(2)

Bu geliş; şuursuz binlerce Türk’ün omuz vermesiyle bir çığ olup bugünkü son şeklini almıştır. Ulaşılan bu son safhada yozlaşmış bir Türkçe ile konuşup yazmaya çalışan fakat katiyen Türkçe ’ye benzemeyen bir dil ortaya çıkmıştır.

Sosyal medyanın da etkisiyle katiyen Türkçe’ ye benzemeyen bu dil hızla yayılıyor. Artık insanlarımız bir yorumun altına nereden geldiği belirsiz, “rez” kelimesini ekleyerek takipte olduklarını duyuruyorlar. 10bin, 20bin yerini 10k, 20k’ya terk ediyor. Sesli harflerimizi ellerinden gelseler alfabemizden de atacaklar. Türkçe mekan ismi görebilene ise aşk olsun!

Oysa dil bir milletin namusudur! Varlığını sürdürebilmesinin en önde gelen sebebidir. Bu hassas konuda bizlere de birtakım vazifeler düşmektedir. Bir kültür hareketi olan Üç Tuğ Medya’da sizleri kültürümüzün temeli olan dilimize karşı üstleneceğimiz vazifeleri belirterek selamlamak istedim. Çünkü Üç Tuğ Medya aynı zamanda bir dil hareketidir. İşte o vazifelerden bazıları;

1) Her şeyden evvel aşağılık kompleksinden uzaklaşmalıyız. Dilimiz ilkel bir kabile dili değil; İngilizce’den sonra, bugün konuşulduğu alan bakımından da Dünya’da ikinci sıradadır. Tarihe imparatorluk dili olarak geçmiş ender dillerden biridir. Mazisi de bir o kadar eskidir.

2) Türk milleti tek olduğu gibi Türkçe de tektir. Bu hakikati her zaman aklımızda bulundurup bütün Türkler tarafından anlaşılan ve hepsi tarafından kabul görmüş kelimeleri dilimizden atmak yerine onların kullanımını yaygınlaştırmalıyız.

3) Bir dil zevki, estetiği, şuuru kazanmak için popüler kültürün yanında ve hepsinden önce Hikmet Tanyu, Said Çekmegil, Fetih Gemuhluoğlu, Samiha Ayverdi, Necmettin Hacıeminoğlu ve Yavuz Bülent Bakiler’le beraber Ömer Seyfettin, Peyami Safa, Reşat Nuri Güntekin, Nurullah Ataç, Mustafa Kutlu ve Hüseyin Nihal Atsız’ı da okumalıyız.

4) 1980’li yıllara kadar uygulanan fakat sonra terk olunan anlayışı tekrar hâkim kılmalıyız. Bu anlayış icabı başka dillerdeki kelimeleri telaffuz ettiğimiz şekliyle yazmalıyız. Misal: Feysbuk, vatsap, Nivyork

5) En yakın arkadaşımıza attığımız bir mesajdan tutun akademik bir çalışmaya kadar her mecrada yazdığımız Türkçe’ye özen göstermeliyiz. Bu özen çerçevesinde şahsi mesajlaşmalarımızda dahi ünlü kısaltmaları yapmayıp noktalama işaretlerini de kullanmalıyız.

6) Dilimizi yeni yeni yabancı kelimelerin istila etmesine müsamaha göstermemeliyiz. Bu maksatla; sokaklarımızı, caddelerimizi, kafelerimizi, otellerimizi, lokanta ve alışveriş mekânlarımızı kaplayan yabancı isimli tabelalara karşı da büyük bir mücadeleye girişmeliyiz.

O halde parolamız: Türkçe Türk’ün namusudur!

Şimdilik aklıma bu kadar geliyor. Listeyi daha da uzatabiliriz.

KAYNAKÇA:

  1. Bu inceleme yazısı Yavuz Bülent Bakiler’in Oğuz Çetinoğlu ile yapılan röportajından alınmıştır.

  2. Atsız, Hüseyin Nihal, Dilimizi Türkçeleştirmek İçin Ameli Yollar, Çınaraltı, 1941, Sayı:5

Yazar: Enver GERDANCIOĞLU

3 YORUMLAR

  1. Kadim dostum, canım ağabeyim Enver GERDANCIOĞLU’nun “Arı Türk” fikirleri için teşekkürlerimi sunarım. Yazılarının devamını beklemekteyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here