ASIRLIK BİR GELENEĞİN İHYASI: DARÜLKURRALAR’DAN KUR’AN KURSLARINA

0
42
views

ASIRLIK BİR GELENEĞİN İHYASI: DARÜLKURRALAR’DAN KUR’AN KURSLARINA

 

 İslam medeniyeti dünyanın köklü medeniyetlerinden birisi olup bu medeniyet Kur’an ve Sünnet üzerine yükselmiştir. Bu yüzden Kur’an öğretimi yapılan merkezler medeniyetimizin temel taşlarından olmuştur. Türklerin İslamiyeti kabulünden beri Kur’an medreseleri ve bunların talebeleri büyük saygı görmüşlerdir.

Darülkurra ve Darülhuffaz tanım olarak Kur’an-ı Kerim’i tertil üzere doğru ve güzel okuyan kişileri yetiştirmek amacıyla kurulmuşlardır. Hafız yetiştirmekte bu eğitim kurumlarının başlıca görevleri olmuştur. İlimizde Osmanlı döneminde bu amaçla açılmış üç eğitim kurumu bulunmaktadır.  Bunlardan birisi Kadı Ali Efendi Darülkurrası olup Şerafettin Camii yakınındadır. Diğeri Hacı Adil Darülkurrası olup bugün yerinde Tahtatepen Camii vardır. Üçüncüsü ise Miski Sultan Güzeller Tekkesinden ise bugün eser kalmamıştır. Bu medreselerin ihtiyaçları hayırseverlerce kurulan vakıflar tarafından karşılanmaktadır. Buralarda yetişen hafızlar vakit namazlarında, Cuma ve bayram namazlarında, teravih namazlarında Konya halkının kulaklarına daha önemlisi gönül dünyalarına hitap etmişlerdir.

            Yukarıda bahsettiğimiz gelenek asırlardır milletimizin bünyesinde devam etmiştir. Milletimiz zeki, ahlakı düzgün evlatlarını Kur’an öğreten kurumlara yönlendirmiştir. En azından hayatının bir döneminde Kur’an kurslarına göndermişlerdir. Bozkır halkı da bu yönde önemli çalışmalar yapmıştır. Gerek Kur’an kurslarının yapımı ve ihtiyaçlarının karşılanması için ellerinden geleni yapmışlardır. Bu kapsamda Konya merkezde Sena Kız Kur’an Kursu Bozkırlılar İlim, Kültür ve Dayanışma Vakfındaki hayırseverlerce yaptırılmıştır. Bu kurs hem mahalle halkına hem de çevreden gelen hemşerilerimize hizmet vermektedir.

 Yine bahsettiğimiz amaç çerçevesinde Bozkır Müftülüğüne bağlı Tevfik Bilge Kur’an Erkek Kur’an Kursu yaptırılmış olup bölgenin önemli ilim adamlarından Tevfik Bilgenin ismi de burada anılmaktadır. Yine aynı dönemde Hz. Aişe Kız Kur’an Kursu açılmış olup mezun vermeye devam etmektedir. Son olarak bu yıl hizmete giren Bozkır İmam Hatip Mezunları ve Gönülleri Derneği tarafından yaptırılan( BİMDER) Kur’an Kursu hafızlık için gelen erkek öğrencilerin yetiştirilmesi için çaba sarf etmektedir. Özetle kökünü medeniyetimizden alan ve Mescid-i Nebevi ile başlayan Kur’an eğitimi geleneğimiz Osmanlı devletinden günümüze halkımızın gayretleriyle yükselmeye devam etmektedir. Bu güzel kurumların yapımında ve yaşatılmasında emeği olan tüm kardeşlerimizin geçmişlerine rahmet olsun. Bugün Kur’an Kurslarına hayır duası ile bile olsa destek olan kardeşlerimizden ise Allah razı olsun.   

                  

                                                                                           Mustafa AK

                                                        Bozkır Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarih Öğretmeni

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here