Ahmet Yesevi’yi Anlamak

0
50
views

Ahmet Yesevi’yi Anlamak

“Şu Ahmet Yesevi kim? Bir araştırın göreceksiniz… Bizim milliyetimizi asıl onda bulacaksınız.” Demiştir Yahya Kemal.
Bizler yüce dinimiz İslam’ı Ahmet Yesevi yolu ile tanıdık. Türk kimliğimizi kaybetmeden, hiçbir suni ideoloji etkisinden kalmadan, saf İslam’ı anladık.

Ahmet Yesevi Farsça ve Arapça bilmesine rağmen çağdaşlarından farklı olarak şiirlerini Türkçe ele almıştır ve hece ölçüsü kullanılmıştır.
Bunun en önemli sebebi ise şiirlerinin toplum tarafından anlaşılır olmasını istemesi ve İslam’ın temel prensiplerini öğretmektir.
Ahmet Yesevi hiçbir zaman kuru bir sanat kaygısı ile şiir yazmamıştır.

İslam’ın ateşini dünyaya yaymak için birçok talebe yetiştirmiş ve onları farklı bölgelere göndermiştir.
Bu talebelerin içinde Hacı Bektaşi Veli, Hacı Bayram Veli, Tapduk Emre… Gibi isimler vardır.

Bu talebeler gittikleri beldelerde evvela gönülleri fethetmişlerdir. Adım attıkları her yeri İslam ile şereflendirmişlerdir.

Ahmet Yesevi’nin talebelerine “ALPEREN” deniliyordu. Bunun sebebi ise bu talebelerin hem savaşçı, yiğit ve cesur hem de “İçinizden (herkesi) hayra çağıran, iyiliği (meşru şeyleri; tevhidi ve sâlih ameli) emreden ve kötü olandan men eden bir ümmet (bir topluluk) olsun; işte onlar kurtuluşa erenlerdir.” (Al-i İmrân,3/104)

Ayetinde söylendiği gibi “Emr-i Bi-‘l-Ma’ruf Nehy-i Ani’l – Münker” yapıp insanlara Hak yolu göstermek ve kurtuluşa erenlerden olmak için uğraş veren kimselerdi

Allah hepsinden razı olsun.

Ayşe Nur KURT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here