ABD Gölgesinde Arap Baharı ve Mısır- Kitap Çekilişi

25
215
views

ABD Gölgesinde Arap Baharı ve Mısır

Orta Doğu bölgesi dünya üzerinde çok özel bir önem ve konuma sahiptir. Orta Doğu coğrafi konumu, kültürel özellikleri ve sahip olduğu yer altı ve yer üstü kaynakları ile tarihe yön vermiş çeşitli medeniyetlere beşiklik etmiştir. İlk yerleşik hayat, ilk yazı, ilk tarım faaliyetleri, ilk yazılı kanunlar ve ilk dinler hep bu bölgede ortaya çıkmış ve zenginleşmiştir. 

Tunuslu 26 yaşındaki Muhammed Buazizi isimli vatandaşın kendisini ateşe vermesiyle başlayan isyan ve değişim hareketi sonucu Tunus halkı protesto ve gösteriler düzenlemeye başlamış, hükümet güçleriyle protestocu halk arasında yoğun çatışmaların yaşandığı gösteriler sonucu 23 yıldır iktidarda olan Zeynel Abidin Bin Ali 14 Ocak 2011’de iktidarı bırakarak yurt dışına kaçmıştır. İlk olarak Tunus’ta başlayan protestolar, domino etkisi ile benzer sorunlar yaşayan Arap dünyasına yayılmıştır. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın tamamına yayılan Arap hareketleri, Mısır’da 30 yıllık diktatör Hüsnü Mübarek’in, Libya’da ise 42 yıllık diktatör Muammer Kaddafi’nin devrilmesiyle sonuçlanmıştır. Arap Baharı Orta Doğu için kırılma anlarından biridir.

İsrail’in güvenliği, İran’ın kontrol altında tutulması gibi sebeplerle ve Orta Doğu politikaları çerçevesinde ABD, Muhammed Mursi’ye yapılan darbe sürecinde etkin rol oynamıştır. Mısır’da gerçekleştirilen askeri darbenin ardından Sisi yönetiminin binlerce Müslüman Kardeşler üyesini katletmesi ve hapse atmasına yönelik ABD’nin tepkisizliği bu durumun açık bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Darbe sonrası dönemde bile ABD yönetimi Mısır’a olan askeri ve mali yardımlarını devam ettirmiş, ülkede yaşanan insan hakları ihlallerine karşı tepki göstermemiştir. Her fırsatta demokrasiden dem vuran ABD bu süreçte sessizliğini korumuş ve konumunu belli etmiştir.

YENİ BİR KİTAP ÇEKİLİŞİ İLE SİZLERLEYİZ.

“ABD Gölgesinde Arap Baharı ve Mısır” KİTABINI ÇEKİLİŞLE İKİ TAKİPÇİMİZE HEDİYE EDİYORUZ. ÇEKİLİŞE KATILIM İÇİN BU YAZININ ALTINA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUMLARINIZ YÖNETİCİ ONAY EKRANINDA ONAYLANDIKTAN SONRA SİTEDE GÖRÜNÜR. E-POSTA ADRESİNİZİ KAZANMANIZ HALİNDE İLETİŞİM İÇİN KULLANACAĞIMIZ İÇİN DOĞRU GİRMENİZ GEREKMEKTEDİR. GÖNDERİLERİMİZ KİTAP KAMPANYASI KAPSAMINDA PTT KARGO İLE 3 TL ALICI ÖDEMELİDİR. SON KATILIM TARİHİ 11.07.2019 SAAT: 15.00’DİR.

25 YORUMLAR

  1. Arap baharını anlamak için yararlı kitaplardan birisi.
    Ortadoğuda diktatörlerin yönettiği ülkeler bir anda Tunustan başlayıp,mısır,libya ve suriye’ye uzanan bir süreç.
    Kaostan hiçbir zaman düzen çıkmadı.
    Kaos kaosu doğurdu.
    Uzun vadede Muğlak bir zamanda,kanlı,acımasız ve ileriye dönük geleceği belirsiz bir dönem bıraktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here