25 Mart Vefasız Gazeteciler Günü

0
50
views

25 Mart 2009’da Tüm Türkiye bir gazetecinin 112 Acil görevlisiyle yaptığı konuşmanın televizyonda yayınlamasıyla irkildi.

Helikopter kazasında İsmail Güneş'i arayan muhabir hakkında açılan dava başladı - Son Dakika Haberler

Çalışan bir gazeteci İsmail Güneş, Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte içinde oldukları helikopterin düştüğünü söylüyor ve telefonun diğer ucundan kendilerine bir an öce yardım edilmesini istiyordu. Şimdilerde pek göremesek de gazetecilik mücadeleci bir kimliktir. Her durumda ve şartta sınırları zorlar ve kolay kolay pes etmez.  Kavgacı olduğu kadar aynı zamanda kurtarıcıdır. İsmail Güneş bütün bunların hakkını veriyor kendisinin ve arkadaşlarının kurtulması için insanüstü bir çaba sarf ediyordu.

Şehadetinin ardından tam 11 yıl geçti. Onsuz 11 tane 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü geride kaldı. Bu 10 Ocak’ta aklıma yine İsmail Güneş geldi. Kendi kendime dedim ki bu çalışan gazeteciler çalışırken hayatını kaybeden meslektaşlarını neden hiç yad etmezler?  Helikopterin düşmesinin görüldüğü davalara gazetecilerin toplanıp geldiğini gördünüz mü? Suikastın aydınlatılması için görülen bu davaların mahkeme salonlarında aileler adalet beklerken kaç tane kanal adliyenin önünde canlı yayın yaptı? Canlı yayını da geçtim bültenine taşıyan var mı? Peki Mahkemelerin tarihinden bahseden…

Yazıcıoğlu'nun öldüğü helikopter kazasında yeni ses kaydı - izle

Kamuoyunda bu olay Muhsin Yazıcıoğlu suikastı diye geçiyor. Fakat bugün suikast kelimesini kullanabiliyorsak İsmail Güneş’in verdiği mücadele sayesindedir. İsmail Güneş en ince ayrıntısına kadar planlanmış helikopter suikastının çarkına çomak sokarak şehit olmuştur. Eğer o telefon yoluyla sesini duyurmasa tüm ülkenin dikkati oraya çekilemez hatta katillerinin söylediği gibi “aldanırsanız böyle kurban gidersiniz bir perşembe akşamı vefat edersiniz bir cuma günü cenazenize ulaşırlar.” Helikopterin düşürülmesinden sonraki kısmı bile planladıkları apaçık ortada tek planlayamadıkları Güneş ve onun verdiği hayat mücadelesi. Katillerin planı bu işi sessiz sedasız bitirmekti. Tabi onların planı olurda Allah(c.c.) ’ın planı olmaz mı? Ömrünü ülkesi ve milleti uğruna adamış yiğit adam onların planladığı gibi sessiz sedasız değil milyonların duasıyla bu dünyadan ayrıldı. Bugün özellikle twitter yoluyla herhangi bir video fotoğraf bilgi çok kısa sürede milyonlara ulaşabiliyor. Ama aynı anda Türkiye’nin dört bir yanında evinde iş yerinde okulunda hasta yatağında milyonlarca insanın televizyondan radyodan ‘Helikoptere Ulaşıldı’ cümlesini bekledikleri başka bir olay hatırlamıyorum. İsmail Güneş’in haberciliğin gazeteciliğin hani derler ya kralını yapmıştır.

İsmail Güneş'i unutmadık

Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği suikast de onca soru işareti olmasına rağmen ve yine bugün bu soru işaretlerinin çoğu İsmail Güneş’in yaptıkları sayesinde ortaya çıkmasına rağmen bir tane İsmail Güneş belgeseli yapan var mı? İsmail Güneş’in o gün helikopter enkazında verdiği mücadeleyi gündeme getiren araştıran gazeteci televizyoncu var mı? Güneş meslektaşlarıydı. Ardında Eşi ile birlikte 5 yaşında Tuluğhan ve 3 yaşında Çağan isimli iki oğlunu bıraktığını kaç gazeteci biliyor. Eşi Yasemin Güneş 11 yıldır çocuklarının babasının mücadelesini veriyor. Hayat arkadaşını ondan koparanların peşinde sürekli ertelenen hatta bir ara kaldırılan mahkemelerde adalet arıyor. O da en az eşi kadar mücadeleci ve yılmaya niyeti yok. Ulusal kanallardan biri Yasemin Hanımı ekrana çıkarsa derdini dinlese eşinin ölümü hakkında söylediği çarpıcı iddialara kulak verseler çok mu zor?

İsmail Güneş'in ailesine 236 bin TL tazminat - GÜNCEL Haberleri

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesleğini hakkıyla yerine getiren bin bir zorluk içinde habere ulaşmaya çalışan tüm basın mensuplarının kutlu olsun. (10 Ocak geçti ama kusura bakmasınlar) Fakat 25 Mart’ta Vefasız Basın Mensupları günü ilan edilsin. Öyle bir olay öyle bir gün hiç yaşanmamış gibi davranıyorlar fakat o gün 7 den 70’e kalbi helikopterdekiler için atan milyonlar o günü hiç unutmadı. Hala aklına gelen her insan mahzun oluyor. İsmail Güneş’in 112 ye söylediği sözler kulaklarında yankılanıyor.

Kimse yapmıyorsa bende bu köşeden Üç Tuğ Medya Grubuna sesleniyorum. İsmail Güneş belgeseli bekliyoruz.

 

Fatih DEMİREL

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here