Rahim Cavadbeyli’nin Şahsında Yargılanan Türk Milliyetçiliği’dir

0
16
views

RAHİM CAVADBEYLİ’NİN ŞAHSINDA YARGILANAN TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ’DİR

Rahim Cavadbeyli Azerbaycan Türk’üdür. Hem de Tebrizli yani Güney Azerbaycanlı. Cavadbeyli Türk milliyetçiliğinin iyi bir fikir ve dava adamıdır. O Emine Işınsu’nun iki kitabını “Çiçekler Büyür ve Cumhuriyet Türküsü’nü” Azerbaycan Türkçesi’ne çevirmiştir. Cevadbeyli bu eserlerin ve birçok eserin Azerbaycan, İran ve Kerkük’te basılmasını sağladı. O Türk Dünyası arasında gönül köprüleri kurmak için mücadele etti ve inşallah özgürlüğüne kavuşarak devam edecektir. Onun bu çabasının karşılığı İran Devleti tarafından “Türkçülük” suçlaması oldu.

Rahim Cavadbeyli, Birleşmiş Milletler ‘in “mülteci” sıfatıyla Türkiye’ye gelerek Göç İdaresi’nden aldığı ikamet izniyle dört yıldır Türkiye’de yaşıyor. Hem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hem de Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği’nin gözetiminde. BM’nin “özgürlüğüne yönelik bir tehdit ile karşı karşıya kalacağı bir ülkeye gönderilemez” statüsünde. Ama maalesef 02 Ağustos 2018 Perşembe günü Rahim Cavadbeyli hakkında TCK’nın 51-b 51-d maddelerinden yani “terör örgütü kurmak ve yönetmek, kamu düzenini tehdit etmek suçlamasıyla işlem yapılmış, göz altına alınmıştır. İran’a iade edilmek üzere Van’daki bekleme kampına gönderilmiştir. BM’nin gözetiminde ve Türkiye’nin himayesinde olan Rahim Cavadbeyli’nin İran’a teslim edilmesi onun İran tarafından yargılanacağı hatta idam edilebileceği bildiriliyor.

Rahim Cavadbeyli’nin şahsında yargılanan Türk Milliyetçiliği’dir. Cavadbeyli’nin İran’a teslim edilmesi demek Karabağ’ın Ermenistan’a, Doğu Türkistan’ın Çin’e, Kırım’ın Rusya’ya, Kerkük’ün sözde Kürdistan’a teslim edilmesi demektir.

Ülkemiz her ne kadar olursa olsun ABD’nin ekonomik tehdidi altında olsa da siyasi konjonktür nedeniyle Rahim Cavadbeyli İran’a teslim edilmemelidir. Çünkü her zor zamanlarımızda yanımızda olan Azerbaycan Devleti’ne Azerbaycan Türk’ü Rahim Cavadbeyli’yi İran’a teslim ederek ikinci Boraltan’ı yaşatmamalıyız.

Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz dünya üzerindeki tüm mazlumların sığınağıdır. Üç milyon mülteciyi ülkemize sığdırmışken öz be öz Türk ve Müslüman Rahim Cavadbeyli özgürce topraklarımızda yaşamalıdır…

 

Celil BAYDAN

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here