Müslüman Türk Olmak Yasak- 4

0
45
views

“Görünen o ki Türklere kimse yardım elini uzatmıyor ve kaderine terk ediyor.  Dindaşları hatta Irktaşları sessizliğini koruyor ve bütün bu olanlar sanki hiç olmamış gibi davranmaya devam ediyorlar.”

Müslüman Türk Olmak Yasak

“Türk devletlerinin , diğer Müslüman devletlerin Doğu Türkistan diye bir meseleleri olmadığı gibi yöneticilerin “Çin’in iç işleri “ gibi açıklamaları  ’’Zulme Sessiz Kalmak O Zulme Ortak Olmaktır’’ dan daha tehlikeli bir durum oluşturmakta. Zaten bu çaresizliğimizin hesabını nasıl vereceğiz derdinin büyüklüğü hali hazırda vicdan sahiplerinin üzerinde büyük bir ağırlık iken daha fazlasını kaldıramayız.”

Müslüman Türk Olmak Yasak 2

“Çin Hükümeti başvurusunda 3 tane devleti de soykırımına şahit olarak bildirmişti. Bizde mevzuat gereği şahit olarak gösterilen Rusya, Türkiye ve Kazakistan‘ın şahitliğine başvurduk. Aşağıda bu ülkelerin kurumumuza gönderdiği yanıtları eksiksiz olarak paylaştık.

Rusya: Bahsedilen durumla alakalı devletimizin ve yetkili organlarımızın malumatı bulunmamaktadır. Bu yüzden kurumunuza verebileceğimiz herhangi bir bilgi bulunmamaktadır arz ederiz.

Türkiye: Meselenin Çin Devletinin iç işleri olduğundan başka söyleyebileceğimiz bir ifade bulunmamaktadır arz ederiz.

Kazakistan: Dost ülke Çin hakkında ülkemiz kamuoyunda çıkan haberlere karşı tedbir alıp bu durumun telaffuz edilmesini engellemekten başka müdahil olmadığımız bir meseledir. Kurumunuza söyleyebileceğimiz bir şey yoktur arz ederiz. ”

Müslüman Türk Olmak Yasak 3

Müslüman Türk Olmak Yasak yazı dizisinin ilk 3’ünden Müslüman ülkelerin özellikle Türki Cumhuriyetlerin Doğu Türkistan’a bakış açılarını eleştirdiğim kısımları aldım. Eleştirimin, şikayetimin , isyanımın , çaresizliğimin , mahcubiyetimin biraz üzerine gidelim. Yaramızı deşelim. Sorumsuzluğumuzu irdeleyelim istiyorum.

“  Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ülkesinin Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygur ve Kazan Türklerine yönelik faaliyetlerini ‘radikalleşmeye karşı’ adımlar olarak tanımladı ve bu bağlamda kendilerine desteğinden ötürü Kazakistan’a teşekkür etti.

Çin Dışişleri Bakanı, “Kazakistan hükümetinin Çin’in tutumu konusundaki anlayış ve desteğini takdir ediyoruz ve hiç kimsenin ya da hiçbir gücün Çin ile Kazakistan arasındaki dostluk ve karşılıklı güvene zarar vermesine kesinlikle izin vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Kazak polisi son olarak Doğu Türkistan’daki ailelerinden haber alamayanlara yönelik çalışmalarıyla bilinen bir sivil toplum kuruluşuna ait ofisi basmış ve genel müdürünü de gözaltına almıştı. ”

Kaynak : euronews / Mustafa Bag 29.03.2019

Ek Kaynak: Reuters

“ Çin’in 70. kuruluş yıldönümü (Çin Milli Bayramı) münasebetiyle İstanbul’a tatile gelen 400 bin civarındaki turiste yönelik olarak başlatıldı. Çin Büyükelçiliği’nden gelen talep doğrultusunda yapılan uygulama kapsamında; T1 ve M2 raylı sistem hatlarındaki 30 istasyon, Şehir Hatları AŞ.’nin Ortaköy, Kadıköy, Üsküdar / Boğaz ile Boğaz Turu / Adalar Hattı iskeleleri, İETT’nin Tarihi Yarımada’daki 11 durak ve 56 turistik yönlendirme tabelası ile Tesbih ve Halı müzelerindeki mevcut tabelalara Çince çeviriler eklendi. ”

Kaynak : https://www.ibb.istanbul/News/Detail/35907

“ Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdülaziz Kamilov, Çinli mevkidaşı ile yaptığı görüşmede tarihe kara bir leke olarak geçecek açıklamalarda bulundu.

Bakan Abdülaziz Kamilov, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile yaptığı görüşmede, “Doğu Türkistan’daki radikalizme karşı yürütülen Çin politikasını destekliyoruz. Hiçbir ülkenin buna müdahil olma yetkisi yoktur.” ifadelerini kullandı. ”

Kaynak : qha.com/ 22 Ağustos 2019

“ Çin, Doğu Türkistan’daki ‘güvenlik uygulamalarına’ verdiği destekten ötürü Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) teşekkür etti.

Abu Dabi Veliaht Prensi de ülkesinin “Çin’in etnik azınlıkların haklarını ve çıkarlarını koruma çabalarını takdir ettiğini” söyledi.

Çin devlet televizyonu CCTV de Muhammed bin Zayed’in, BAE’nin Çin yönetimiyle birlikte aralarında Doğu Türkistan İslam Hareketi’nin de olduğu “terörist ve aşırılık yanlısı gruplara karşı ortak mücadele” etmeye istekli olduğunu söylediğini aktardı. ”

Kaynak : euronews / 22.07.2019

Ek Kaynak : Reuters

“ Çinli diplomatlar, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne gönderdiği ve 37 ülkenin imzasının bulunduğu mektupta, ülkenin doğusunda bir milyon Müslüman’ın tutukluluğuyla ilgili “aşırılıkla mücadele” savunması yaptı.

Rusya, Suudi Arabistan ve Suriye’nin de bulunduğu listede Çin’in ülkenin doğusundaki aşırılık yanlılarıyla mücadele ettiği ifadeleri yer aldı.

Mektupta Çin’in insan hakları konusundaki çabalarına övgüler dikkat çekiyor.

Reuters’ın ulaştığı mektupta, “Terörizm ve aşırıcılık konusunda ciddi tehdit altında olan Çin, terörle mücadele ve aşırıcılığın ortadan kaldırılması için mesleki eğitim merkezleri başta olmak üzere birçok önlem almıştır” ifadelerine yer veridi.

Mektupta, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde güvenliğin tekrar sağlandığını ve bölgedeki tüm etnik grupların haklarının korunması için çaba gösterildiği vurgulandı.

Mektuptaki bir diğer dikkat çekici cümle ise “Üç yıldır herhangi bir terör saldırısı yaşanmadı. Bölgedeki insanlar mutluluğu ve huzuru hissediyor” oldu.

Mektuba imza atan ülkeler arasında Rusya, Suudi Arabistan, Kuzey Kore, Venezuela, Küba, Belarus, Myanmar, Filipinler, Suriye, Pakistan, Umman Krallığı, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn yer alıyor. ”

Kaynak : INDEPENDENT TÜRKÇE/ 14.07.2019

Bu yazı dizisinin önceki üçünü okuyanlar üslubumu ve olayları ifade etme şeklimi anlamışlardır. Bu yazıda kaynaklarıyla birlikte eksiğimizin olup fazlamızın olmadığını Doğu Türkistan’da ki kardeşlerimizin ekonomik ve siyasi çıkarlar uğruna yapayalnız bırakıldığı gerçeğini gözler önüne serdik. Maalesef ülkemizde de Çin Diasporası güçlü ve istediğini yaptırıyor. Fakat biz hakkı söylemeye haksızlığın karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz. Kimse yazmasa da dile getirmese de biz bu zulmü haykıracağız. Gönüllere vicdanlara sizlerin de sessiz kalmaması için seslenmeye devam edeceğiz.

Fatih DEMİREL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here