ACIYI PAZARLAMAK

0
40
views

ACIYI PAZARLAMAK

Günümüzde  Dünya konjonktürü içinde yaşanan tüm olaylar lobicilik faaliyetlerinin inanılmaz etkisi ile bir sonuca varmaktadır. Millet olarak ya da topluluk olarak acı çekebilirsiniz, savaşın tam ortasında en acı şekilde ölümü bekleyen kadın veya çocukların olduğu bir ülke olabilirsiniz. Açlıktan ölen, yaşamsal ihtiyaçları dahi karşılanamayan bir bölgede olabilirsiniz. Bunların hiç biri Dünya kamuoyunun ilgisini çekmez. Eğer güçlü bir lobicilik faaliyeti yürütemiyorsanız suçlu siz olursunuz hatta, mahkumsunuzdur bu yaşamı yaşamaya….

Biraz filmlerden yola çıkarak anlamaya çalışalım olayı. En iyi dram filmleri Yahudilerin çektiği acıları anlatır. Her açıdan bu katliama tanıklık eden filmler mevcuttur. Kimi zaman bir çocuğun gözünden izlersiniz yaşanılanları, kimi zaman bir kadının, kimi zaman bir sanatçının, kimi zaman bir yaşlının… Dünya için en acı yaşanan savaşlar, katliamlar acının pazarlanması ile paralellik gösterir. Teniniz, dininiz, diliniz, ırkınızın acısını ancak acıyı pazarlayarak duyurabilirsiniz. Bu acı eşiği de sizi diğer her şeyi gerçekleştirmek için meşru gösterir. Zihinler ve algılar artık düşmanı da, yıkılanı da yıkanı da belirlemiştir. Filmlerin müziklerle ve duygusallığı ön plana çıkararak ortaya attığı argümanlar artık sizin de argümanınız haline gelir. 

Dünya geneline bakıldığında acı çekmemiş, kendisini kanıtlamak durumunda kalmamış, katliamların ortasında kalmamış bir millet yoktur. Fakat duyulmayan, görülmeyen ve yokmuş gibi davranılan acılar vardır. Bosna, Ruanda, Suriye, Filistin, Doğu Türkistan ve daha nice yerde yaşanan savaşlar, Afrika’da yaşanan kıtlık gibi durumlar gerçek acı değildir. Çünkü pazarlanamamış, Dünyanın ilgisini çekememiştir. 

İçimizde bu tür konulara değinen sanatçılar çıkmamış, çıksa bile desteklenmemiştir. Dünya kamuoyunda acınızın yer edinmesi için özellikle sanatsal anlamda uğraşılması gereken dönemlerdeyiz. Acınızın büyüklüğü gerçekte olan değil, sunulan, pazarlanandır. 

Sebile ÖZGEZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here